Monitoring stacji paliw

Analiza obiektu
Systemy alarmowe zabezpieczają obiekt głównie przed włamaniem z zewnątrz. Obecnie jednak, coraz częściej w obiektach, na teren których w godzinach otwarcia mają wstęp osoby trzecie, zdarzają się kradzieże bezpośrednie. Kradzione są nie tylko towary oferowane przez sklepy na stacji, ale przedmioty pozostawione w samochodach klientów. Również niczym obcym nie są akty wandalizmu: malowanie ścian i uszkadzanie wyposażenia obiektu (np. toalet). Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa jest instalacja telewizji dozorowej. Duży spadek cen urządzeń telewizji dozorowej, powoduje bardzo szybki zwrot kosztów związanych z zakupem i instalacją systemu.

Założenia projektowe
Co powinny rejestrować kamery?

 • cechy charakterystyczne osób
  • wygląd zewnętrzny
  • rysy twarzy
 • cechy pojazdów
  • marka
  • kolor
  • numer tablicy rejestracyjnej

Przy tak sprecyzowanych założeniach można już pokusić się o przygotowanie projektu rozmieszczenia kamer.Należy zatem monitorować miejsca w których istnieje największe prawdopodobieństwo przejazdu lub postoju pojazdu. Takimi miejscami na stacji są okolice dystrybutorów z paliwem, oraz wjazd i wyjazd z terenu stacji.

Dystrybutory
Prowadzenie monitoringu pojazdów i osób korzystających z dystrybutorów polega na maksymalnym zawężeniu pola obserwacji pojazdu i okolicy dystrybutorów. Pozwoli to na wyodrębnienie maksimum szczegółów z zarejestrowanego obrazu. Ważną rzeczą jest, aby w przypadku istnienia większej ilości dystrybutorów w rzędzie (90% przypadków) monitoring prowadzony był przez dwie kamery - jedną z przodu, drugą z tyłu. Zapobiegnie to przysłonięciu tablic rejestracyjnych drugiego pojazdu przez pojazd poprzedzający. Kolejną sprawą jest wysokość, na której montowane są kamery. Zbytnie podwyższenie kamery powoduje, pogorszenie widoczności numerów tablic (kamera patrzy na tablicę pod kątem). Z kolei, zbyt nisko umieszczona kamera narażona jest na uszkodzenie mechaniczne.

Wjazdy
Monitorowanie pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających ma sens ze względu na to, że nie każdy samochód “odwiedzający” naszą stację musi podjechać pod dystrybutor z paliwem. Równie dobrze może zatrzymać się w innym miejscu (nie monitorowanym), a właściciel może jedynie zakupić pewne towary w sklepie na stacji. Istotnym problemem jest to, że zazwyczaj nie na możliwości ustawienia kamery w okolicy wjazdu i wyjazdu (trudności z poprowadzeniem dodatkowego okablowania itp.) Wówczas, kamery montowane są w znacznych odległościach od tych miejsc.

Z kolei, aby możliwa była szczegółowa identyfikacja pojazdów i osób z dużych odległości należy montować obiektywy o długich ogniskowych (teleobiektywy), oraz stosować pewne zabiegi, które mogą zmniejszyć (zawęzić) obszar monitorowania. Dobrym rozwiązaniem jest jak największe (o ile jest to możliwe) zawężenie drogi wjazdu i wyjazdu z terenu obiektu.

Można tego dokonać poprzez ustawienie różnego rodzaju przeszkód typu: betonowe, metalowe słupki, dodatkowe szlabany itp. Takie rozwiązanie ma na cele jak największe zawężenie pola obserwacji kamery, co w konsekwencji pozwala na wyodrębnienie tylko szczegółowych informacji.

Pozostałe obiekty na terenie stacji:
Obecnie coraz częściej na terenie stacji benzynowej znajdują się jeszcze inne obiekty usługowo -handlowe (sklepy, myjnia itp.), które również warto monitorować. Obiekty te mają zazwyczaj dużą powierzchnię. Monitorowanie całego obiektu wiąże się zakupem dodatkowych kamer oraz wymaga większej liczby wejść w urządzeniu głównym.

Rozwiązaniem problemu jest monitorowanie szczegółowo drzwi wejściowych (zazwyczaj nie ma ich dużo: jedno, dwa). Stosować należy kamery z obiektywami o krótkiej ogniskowej (duży kąt widzenia) M2116. Jednak powinny być montowane bezpośrednio nad drzwiami, wówczas możliwa będzie szczegółowa identyfikacja. Oczywiście te obiektywy jak i pozostałe na stacji powinny być wyposażone w automatyczną przysłonę, aby kamera nie została prześwietlona przez padające promienie słoneczne lub światło reflektorów.
Zatem dla tak przyjętych założeń, można zaproponować następujące rozłożenie kamer:

 • Kamera nr 1 – monitoruje wjazd na stację,
 • Kamera nr 2 – monitoruje - wyjazd ze stacji,
 • Kamera nr 3, 4 – monitoruje – okolice dwóch pierwszych stanowisk (dystrybutorów),
 • Kamera nr 5, 6 – monitoruje – okolice dwóch pozostałych stanowisk tankowania pojazdów,
 • Kamera nr 7 – monitoruje – okolice kasy i wejścia do budynku stacji,
 • Kamera nr 8 – monitoruje – inne pomieszczenia (np. kasa pancerna, toaleta itp.)
 • Kamery nr 9 - 16 (dodatkowe ważne miejsca: parking, restauracja, myjnia itp.)

Przykładowy schemat monitoringu na stacji benzynowej.

Dobór sprzętu do monitoringu stacji paliw

Kamery
Mając na względzie rodzaj obserwowanych obiektów (człowiek - jego wygląd zewnętrzny, rysy twarzy ; pojazd - marka, kolor i numer rejestracyjny) należy stosować kamery kolorowe o zwiększonej czułości, podwyższonej liczbie linii i możliwości sterowania obiektywami z automatyczną przysłoną. Chociaż system kolorowy jest droższy i mniej czuły od wersji “czarno - białej”, pozwala jednak na lepszą obserwację (rozróżnianie) szczegółów i późniejszą identyfikację uczestników przestępstwa. Mniejsza czułość kamer kolorowych kompensowana jest przez zawsze istniejące oświetlenie na terenie obiektu. Dostępne są typowe kamery o standardowej rozdzielczości - monochromatyczne 420/480 linii oraz kolorowe - 350 linii, które dobrze spełniają swoją rolę w układach obserwacyjnych.

Stosowanie kamer o zwiększonej rozdzielczości - odpowiednio 570/600 i 460 linii pozwala na późniejszy odczyt zarejestrowanych na taśmie wideo szczegółów tj. numery tablic rejestracyjnych pojazdów. Takie kamery o podwyższonych parametrach, wyposażone w dobrej klasy obiektyw i obudowy z grzałkami wyposażonymi w termostat na pewno nie zawiodą oczekiwań i zapewnią uzyskanie dobrego obrazu w każdych warunkach.
Równie ważnym elementem oprócz wyboru sprzętu, jest rozmieszczenie kamer. O ile jest to możliwe, należy unikać sytuacji, w której na obiektyw padać może bezpośrednie światło reflektorów (ma to miejsce w przypadku monitorowania pojazdów wjeżdżających na teren stacji). Między innymi z tego powodu konieczna jest rejestracja pojazdów opuszczających teren obiektu.

Obiektywy
Bezdyskusyjnie musi to być obiektyw z automatyczną przysłoną (tzw. Auto Iris - AI). Obiektyw z AI przymykając i otwierając przysłonę stosownie do natężenia oświetlenia utrzymuje stałą ilość światła padającego na przetwornik, bez względu na warunki oświetlenia zewnętrznego. Pozwala to na poprawną pracę kamery w skrajnych warunkach oświetleniowych, od bardzo silnego nasłonecznienia do prawie całkowitych ciemności. Dodatkowo daje gwarancję, że obraz z kamery nie zostanie prześwietlony przez światła reflektorów samochodowych padających bezpośrednio, lub odbitych od innych powierzchni tj. szyby wystawowe, karoserie lub szyby innych pojazdów.

Ze względu na niewielką różnicę cenową pomiędzy obiektywami o stałej i o zmiennej ogniskowej warto stosować te drugie. Umożliwiają one optymalne, bezproblemowe i szybkie ustawienie pola widzenia kamery.
Kolejnym elementem umożliwiającym poprawną pracę kamery w każdych warunkach zewnętrznych jest obudowa zewnętrzna wyposażona w grzałkę z termostatem i solidny uchwyt. Wybierając obudowę należy zwrócić uwagę na obecność daszka, który chroni przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, jak również opadami.

Zestaw obserwacyjny

Podsumowując powyższe uwagi proponuję przykładowy zestaw punktu obserwacyjnego. W skład takiego zestawu wchodzi:


 • "M5140" Uchwyt do kamery TB-647
 • "M5415" Obudowa zewnętrzna TH-847 z grzałką 220V
 • "M1815" Zasilacz do obudowy TH-647/601 12/400mA

Kamery kolorowe

 • "M111455" Kamera kolorowa bez obiektywu VPC-HIR362DN DC/AI noc/dzień."M1655" możliwa dyskretna obserwacja nieoświetlonych ("widzialnym" światłem sztucznym) miejsc parkingowych postojowych ciężarówek TIR itp.
 • "M1116" Kamera kolorowa bez obiektywu TC480462A1 500TVL nightvision
 • "M11132" Kamera kolorowa bez obiektywu C3804-01A1/video/DC

Kamery czarno-białe

 • "M10756" Kamera b/w bez obiektywu YK-577F AI/DC 600TVL
 • "M1075"8 Kamera b/w bez obiektywu .C3102-62N1 AI/DC nightvisionCharakterystyka: kamera o bardzo wysokiej czułości
 • "M10763" Kamera b/w bez obiektywu C3102-62A1/video/DCCharakterystyka: najczęściej stosowana kamera wśród kamer monochromatycznych

Obiektywy

 • "M2142" Obiektyw 3.5-8mm.DC VC23X3514CSD-W Rockpine
 • "M2156" Obiektyw 5-50 MM.+DC APER F1,8 (13151/S) (bardzo duży zakres regulacji ogniskowej pozwalający na optymalny dobór kąta widzenia kamery).
 • "M2116"Obiektyw 1,6-3,4MM.DC CV21X1614CSD Rockpine (szeroki kąt widzenia kamery- kamery umieszczone nad wejściami do obiektu)

Rejestracja obrazu
Podgląd bezpośredni i odtwarzanie zarejestrowanego materiału może odbywać się zarówno z jednej dowolnie wybranej kamery, jak i z kilku równocześnie (obraz w podziale).

System podglądu i rejestracji cyfrowej - HICAP, GeoVision i inne
W skład takich systemów wchodzi zazwyczaj specjalna karta i oprogramowanie. Trudno wykazać wyższość jednego systemu nad drugim. Jak każdy produkt, również te urządzenia posiadają swoje wady i zalety. Jednakże ciągła współpraca producentów z instalatorami tych systemów sprawia, że wciąż wzbogacane jest oprogramowanie o nowe funkcje, przez co systemy są coraz bardziej doskonałe. Z pewnością ogromną zaletą jest to, że systemy komputerowe mogą zarówno pracować w trybie czarno-białym lub kolorowym. Zależy to wyłącznie od podłączonych kamer.

Jak wcześniej wspomniano karty różnych producentów różnią się zastosowanymi układami, możliwościami rozbudowy, i współpracą z dodatkowymi urządzeniami. Większość z systemów pozwala na pracę w sieci. Zazwyczaj dostępne oprogramowanie składa się z kilku aplikacji pozwalających na:

 • bezpośredni podgląd i archiwizacja obrazu - Server
 • możliwość podglądu bieżącego jak i zarejestrowanego materiału przez sieć- Klient
 • odtwarzanie zapisanego materiału - Przeglądarka

Na wstępie należy powiedzieć, że do obsługi tego systemu nie jest potrzebny "super komputer", ale musi to być komputer dedykowany tzn. musi pełnić role jedynie obsługi systemu monitoringu i rejestracji, nie ma możliwości równoczesnej pracy innych programów. Nieprzestrzeganie tej zasady może być przyczyną problemów z poprawnym działaniem całego systemu.

Producenci takich systemów zawsze podają całkowitą liczbę półobrazów z jaką może odbywać się rejestracja. Tą wartość należy zawsze podzielić przez liczbę posiadanych kamer, dopiero wówczas otrzymamy rzeczywistą liczbę klatek rejestrowanych w ciągu sekundy dla jednej kamery.

Więcej klatek zapisywanych przez system wiąże z koniecznością zastosowania nośników o większej pojemności, jak również z zapotrzebowaniem na system komputerowy o większej mocy obliczeniowej.

Systemy cyfrowe oprócz standardowych funkcji dostępnych w systemach analogowych dodatkowo pozwalają na:

 • rejestracje ze znacznie większą liczbą półobrazów na sekundę np. system HICAP200 oferuje 200kl/sek dla wszystkich kamer,
 • pracę sieciową (podgląd i nadzór systemu z dowolnego miejsca na Ziemi,
 • łatwy i szybki dostęp do materiałów archiwizowanych zawsze bardzo dobrej jakości,
 • całkowitą bezobsługowość systemu,
 • powiązanie systemu telewizji dozorowej z innymi systemami: alarmowym, ochrony przeciwpożarowej.
 • rozbudowę systemu tzn. dołączenie dodatkowych urządzeń umożliwiających zdalne sterowanie systemem, instalację kamer obrotowych wyposażonych w obiektywy z motozoomem, czy też rejestrację nawet do 16 torów audio.